П`ятниця, 22.11.2024, 21:12 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
RSS

Вишиванки від Марти Кулинич

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

«БЛАГОВІСТ». Лютий 2006р. №4.

  Майстриня вишивок сакральних сюжетів


Виставковий зал Музею вишиваних ікон отця-доктора Дмитра Блажейовського ледве вмістив усіх бажаючих побувати на презентації нової виставки майстрині мистецтва вишивки Марти Кулинич-Новицької. Її унікальні роботи викликали великий інтерес як тих, хто займаєтя цим видом мистецтва, та і тих, хто є лише його поцінювачем.

  А роботи, представлені на цій виставці, й справді були і унікальними, і неповторними. Недаренмно високу оцінку вишивкам п. Марти на відкритті виставки дали о. Ігор Ковальчук, провідний методист Львівського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Агнеса Ропецька, кандидат мистецтвознавства Олена Падовська, директор Львівського обласного центру народної творчості Роман Береза, член Спілки художників , голова Львівського обласного товариства «Лемківщина» Володимир Ропецький, заслужений працівник культури Петро Когут, та інші.
Як зазначила мистецтвознавець Олена Падовська, Марта Кулинич-Новицька народилася в родині львівянина Тараса Кулинича і Ірини Костич, родом з Лемківщини. Закінчила Львівське державне музичне училище, згодом Музичну академію ім.Миколи Лисенка за фахом музикознавство. Викладає теорію музики в ДМШ № 2, вона є учасницею Народного ансамблю пісні і танцю «Лемковина». Весь свій вільний час присвячує вивченню і популяризації культури Лемківщини. Вишивкою захопилася у 2000 році, оволоділа технікою художнього гладевого шва під зичливим керівництвом мисткинь-вишивальниць Ірини Богданівни та Ірини Федорівни Івасенків. Ретельне укладання шва у тоново-гладку поверхню вишиття дозволяють звертатися не лише до орнаментального декору,але й до сакральних сюжетів. Мартині руки виводять голкою Богородичні образи, композиції з постатями святих. Рисунок, що має втілитися на тканині добирає сама, за порухом душі. Ваблять як строгість візантійської ікони, так і тепла ласка іконокартин. Докладає зусиль для відтворення автентичного лемківського вишиття. В її доробку стрічаются лемківські ікони, давні, що походять з того втраченого, але не забутого краю, і ті, що народжуються тепер.
  Як, наприклад, «Лемківська Мадонна», мальована художницею Марією Янко. Образ Богородиці у вишиванці ще більше спонукає до молитви. 
  Минулого року відбулося три персональні виставки, яі принесли їй заслужений успіх і славу. Але ця виставка є особливою, унікальною – на ній представлені лише вишивки сакральних сюжетів. Особливо великий інтерес і захоплення у відвідувачів викликали вишивки «Ватопєдська Богородиця», «Лемківська мадонна» та козацький рушник з узором XVIIIст. Цікаво було довідатися, що ікона «Ватопєдська богородиця», копія якої знаходиться в Польщі, а оригінал в Афонському монастирі має велику чудодійну властивість. Хто доторкнеться до неї, той виліковується від різних хвороб. Особливо вона є помічна для тих жінок, які не можуть народити дитину,але дуже хочуть зазнати материнського щастя.

      У мистецькому доробку Марти Кулинич-Новицької оживають давні традиції української народної вишивки, яку вона досконало вивчає, творчо переосмислює, втілюючи потім у свої роботи. Мистецтвознавці, які виступали на відкритті виставки, наголошували, що у п.Марти , як майстрині вишивок, є своє неповторне обличчя,що у кожному стібку вишивки є вияв Божої любові, відчуття тепла, радості та душевного стокою. Її роботи мають одухотворену ауру, вчать творити добро. Вишиті ікони Марти Кулинич-Новицької – це відображений дух українського народу. Її творчість збагачує українську культуру, показує неповторну красу традицій української вишивки. Від вишивок п. Марти відчуваєш життєдайну енергію. Особливо відчувається духовний зв'язок творів майстрині з Лемківським краєм. Адже техніка вишивання гладдю найбільш притаманна культурі Лемківщини. Зокрема о.Ігор Ковальчук зазначив, що Марта Кулинич-Новицька своїми майстерними творами популяризує автентичну лемківську творчість. На перший погляд здається, що її ікони намальовані, а не вишиті гладдю. Ця техніка вишивання надзвичайно складна, вона є давня і прийшла до нас крізь віки.

Отець доктор Дмитро Блажейовський за походженням лемко. У цьому ми бачимо і духовний, і творчий взаємозвязок двох митців, двох майстрів вишивки старшого і молодшого покоління. Ми бачимо, що роботи отця доктора Блажейовського надихають все нові і нові покоління митців. І прикладом цього є надзвичайно цікава виставка вишивок сакральних сюжетів Марти Кулинич- Новицької.


Романія Данилюк, член Національної спілки журналістів України.




Категорія: Мої статті | Додав: Elektryk (02.02.2010) | Автор: Романія Данилюк
Переглядів: 1826 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 1
1 Галина К.  
0
Чи пані Марта має своїх учнів? і чи реально навчитися створювати такі дивовижні речі?

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]